הזכרונות שלנו
ע'

14 לספטמבר 2008

שעות ארוכות של אויר ביחד

 

16-17 ליולי 2006

ארבעה ימים לאחר חטיפת החיילים בצפון,  שי ואני נמצאים בכוננות לילה בטייסת, שי הוא הטייס הקדמי של מספר 2 ואני האחורי שלו. מעולם לא יצא לנו לטוס ביחד וליל הכוננות הזה הוא ההזדמנות הראשונה. אנחנו הולכים לישון אחרי חצות ומתעוררים כשעה מאוחר יותר מטלפון המודיע על אפשרות להמראה. מפה לשם, לאחר אינספור דחיות בזמנים, אנחנו לא מצליחים לישון היטב ובשעה שש בוקר, שוב טלפון מהטייסת והפעם אומרים לנו שמתוכננת המראה לצפון בעוד כשעה. עוד קצת שינויים ועיכובים, שעת החלפת הכוננות מתקרבת ואנו מוצאים עצמנו רצים למסוקים כדי להמריא לפני שמחליפים אותנו. אנחנו כבר יושבים חגורים במסוקים ורגע לפני הלחיצה על הסטרטר, מגיעים מתחתינו צוותי הכוננות של הבוקר - הם קיבלו הוראה להחליף אותנו. על אף שלא הצלחנו לישון טוב בלילה לוחמים שכמותנו לא יוותרו על הזדמנות ל'אקשן'. אנחנו מחליטים שלא מחליפים צוותים וממשיכים ליום טיסות שלם בצפון שכולל מספר טיסות ונחיתות ביניים.

לפני הנחיתה מהטיסה האחרונה השמש כבר בדרך למפגש עם הים ואנחנו בדרך חזרה לארץ מול חופיה הדרומיים של לבנון. דווקא בשלב זה מתגלה לנו תקלה קלה במסוק. שי, מתפקידו כמפקד המסוק, לוקח את ההטסה ואנחנו מחליטים שהולכים לנחיתה במנחת מסויים לאחר שנחצה את הגבול. 5 דקות נוספות של טיסה, אנחנו כבר בטוחים על הקרקע בארץ ומתבדחים בלית ברירה על התקלה הזו ש"כבר 8 וחצי שעות שהיא מתאפקת... לא יכלה להתאפק עוד כמה דקות כדי שנגיע לבסיס?". במהלך ההמתנה הארוכה לצוות הטכני אנחנו נשכבים על האספלט ליד המסוק ושומעים את רחש הקטיושות החולפות מעלינו בחושך לכיוון נהריה ולאחר מספר דקות את רעם התותחים שמחזירים פגזים צפונה. שנינו מנצלים את השקט היחסי של ההמתנה כדי לטלפן הביתה על מנת לעדכן ולהתעדכן. טנדר מהקיבוץ הקרוב מגיע לביקור עם בקבוק של קולה קרה. הצוות הטכני מתקן את המסוק בזריזות ואנחנו ממריאים הביתה, לכיוון הבסיס. אנחנו מסיימים את ליל ויום הכוננות הזה "עייפים אך מרוצים" עם נחיתה בבסיס בשעה עשר בלילה ולאחר שעות ארוכות באוויר.

 

שי, יצא לנו לטוס ביחד את יום הטיסות המאתגר, המתיש והארוך ביותר שעברתי כטייס. אני שמח שנפלה בחלקי הזכות לחוות את היום הזה לצדו של אוהד טיסות מושבע כמוך - אני יודע שהיית האדם והלוחם הטוב ביותר איתו יכולתי לטוס במהלך יום הקרב ההוא.

 

חברך ליחידה,

  ע'